Świętochłowice - Forum bez polityki

Apolityczne forum miłośników historii i kultury Śląska i Świętochłowic
Dzisiaj jest 28 mar 2024, 12:14

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 68 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna
Autor Wiadomość
Post: 24 lis 2016, 17:48 
Offline
Użytkownik
Użytkownik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 gru 2013, 19:22
Posty: 1528
Lokalizacja: Hajduki
Zadaniem powstańców było zająć centrum swej miejscowości. Pokonane oddziały niemieckie wycofały się do Królewskiej Huty. Powstańcy obsadzili urzędy i zakłady przemysłowe, utworzono straż obywatelską, którą dowodził Wincenty Jajszczok (zastępcą był Jan Hęciński).
W Świętochłowicach komendantem straży w Hucie Falva był Józef Jahn, w Kopalni Deutschland Franciszek Wieczorek. Kwatera dowództwa była w gmachu szkoły przy ul. Sienkiewicza (o tym fakcie informuje tablica).
Załącznik:
DSCN1704.JPG
DSCN1704.JPG [ 213.54 KiB | Przeglądany 34490 razy ]

Załącznik:
DSCN1705.JPG
DSCN1705.JPG [ 163.83 KiB | Przeglądany 34490 razy ]

o sądzie brak wzmianki na http://swietochlowicki.pl/aktualnosci,h,23,1,p,896.html ale wiadomo za to gdzie było dowództwo.
Na czele władz cywilnych, po ucieczce burmistrza Noldena, stanął Michał Walecki (w czasie plebiscytu szef komisariatu plebiscytowego w Świonach)

_________________
[*] http://www.youtube.com/watch?v=4Fx4mshinO0 [*]


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 lis 2016, 21:54 
Offline
Użytkownik
Użytkownik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 gru 2013, 19:22
Posty: 1528
Lokalizacja: Hajduki
Moi drodzy jest wiele nieścisłości dotyczących pisowni nazwisk co wielce utrudnia jakikolwiek ruch.Dla przykładu na cmentarzu Czopik Rafał,w innych miejscach Copik,Coppik ale zawsze Rafał i że z Lipin.
I to nie jedyny taki przypadek,jedna literka potrafi zniekształcić nazwisko w dodatku jeśli brak dat życia to już gdybanie.Zrobiłem sobie nową listę i niestety trza zajrzeć do Waszego słownika biograficznego.
Wszystko po to by nie wyszło takie coś
Załącznik:
S7303966.JPG
S7303966.JPG [ 218.47 KiB | Przeglądany 34480 razy ]

kto się tematyką powstańczą choć ciut interesuje wie o co chodzi.Ja się już raz nadziałem

_________________
[*] http://www.youtube.com/watch?v=4Fx4mshinO0 [*]


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 lis 2016, 19:16 
Offline
Użytkownik
Użytkownik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 gru 2013, 16:23
Posty: 268
Tym, którzy jednak nie wiedzą prawdy o braciach Bochynkach polecam książkę "Centrum Świętochłowic - zarys dziejów" (M. Piegza ). Tam jest na stronie 144.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 lis 2016, 19:19 
Offline
Młodszy Administrator
Młodszy Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 gru 2013, 17:41
Posty: 2209
Lokalizacja: Zgoda
Ecik pisze:
Na temat Bochynków pisano już wiele razy. Przypomnę. III powstanie śląskie, bojówki niemieckie co jakiś czas dawały o sobie znać. Z ich ostrzału zginęli w nocnym patrolu z 5 na 6 V Henryk Dyga i Wojciech Stokłosa ostrzelani z mostu kolejowego przy ulicy Hutniczej (w miejscu tym jest pamiątkowa tablica). W grupie bojówkarzy byli bracia Bochynkowie, miejscowi komuniści, którym zamiast Polski marzył się komunistyczny, bezpaństwowy świat. Brunona (w zasadzie bez wyroku sądu) rozstrzelano, a Franciszek zmarł krótko potem, prawdopodobnie na zapalenie płuc, gdyż faktycznie trafił do szpitala, lecz ze śladami pobicia, ale nie ujawnił przyczyny ani sprawców. Krążyły pogłoski, że właśnie pobicie było przyczyną zgonu. Na ironię może zakrawać fakt, iż w czasach PRL jedną z ulic w centrum nazwano Brunona Bochynka (to chyba obecna Polaka). Cóż, w PRL nawet zdrajca, jak był komunistą, to był prawomyślnym bohaterem.


To jeszcze tu przypomnę, co wiemy o Bochynkach :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 gru 2016, 22:31 
Offline
Użytkownik
Użytkownik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 gru 2013, 19:22
Posty: 1528
Lokalizacja: Hajduki
Znalazłem Wincentego Lip z pomnika w parku Heilo
Załącznik:
DSCN0121.JPG
DSCN0121.JPG [ 195.86 KiB | Przeglądany 34406 razy ]

Załącznik:
DSCN0122.JPG
DSCN0122.JPG [ 196.55 KiB | Przeglądany 34406 razy ]

spoczywa na cmentarzu w Rudzie Goduli,tak więc
Załącznik:
S7309143.JPG
S7309143.JPG [ 234.28 KiB | Przeglądany 34406 razy ]

zostało jeszcze dwóch Paweł Biernot i Ludwik Sowa.Jest tam jeszcze oprócz Wincentego czterech czy da się ich jakoś "umiejscowić"?Przypisać?Będziem szukać mam jeszcze z innych rudzkich cmentarzy.
Na bibliotekę obecnie brak czasu :(

_________________
[*] http://www.youtube.com/watch?v=4Fx4mshinO0 [*]


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 gru 2016, 7:55 
Offline
Młodszy Administrator
Młodszy Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 gru 2013, 17:41
Posty: 2209
Lokalizacja: Zgoda
Hajduk podziwiam Twoje zaangażowanie. A brak czasu rozumiem. Też miałam się włączyć w pewne działania, a nie ma kiedy :(


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 gru 2016, 11:07 
Offline
Użytkownik
Użytkownik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 gru 2013, 19:22
Posty: 1528
Lokalizacja: Hajduki
Jestem pełen podziwu dla powstańców śląskich.Niech jednak mimo wszystko trzecie dało zmianę granic,a miało być inaczej.
Wkradło mi się pominięcie,pominołem powstańca z pomnika w parku Heilo Wojciecha Syska.
Jego śmierć była nad wyraz tragiczna i upokarzająca.Po upadku powstania został ujęty przez Grenschutz i przywiązany do strzemion między dwa konie,pędzono go z Lipin do Piaśnik,Syska nie wytrzymując tego śmiertelnego biegu upadł,wleczono go z rozbitą głową po bruku a na koniec dobito kulami karabinowymi.
Relacja z książki Brzozowskiego.
Tym razem wyszło to na dobre bo jego pomnik nagrobny się zmienił,dawniej
Załącznik:
S7308233 Syska.JPG
S7308233 Syska.JPG [ 207.14 KiB | Przeglądany 34400 razy ]

i obecnie
Załącznik:
DSCN0090.JPG
DSCN0090.JPG [ 223.01 KiB | Przeglądany 34400 razy ]

Przydała by się jakaś informacja na ten temat,czy wszystkie takie będą w przyszłości.
Kiedyś trza to będzie dobrze uporządkować

_________________
[*] http://www.youtube.com/watch?v=4Fx4mshinO0 [*]


Ostatnio zmieniony 19 sty 2017, 8:34 przez Hajduk, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 gru 2016, 12:23 
Offline
Użytkownik
Użytkownik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 gru 2013, 16:23
Posty: 268
Wcześniej słusznie narzekałeś na zmieniony pomnik nagrobny poświęcony powstańcom na starym cmentarzu. Te stare nagrobki mają swój urok (jeśli nagrobek może takowy mieć). Ten stary Syski podobał mi się: prostota, skromność. Ten nowy "unifikuje" się z wieloma innymi. Dopiero trzeba podejść i odczyta, kto tam spoczywa, a stary od razu przykuwa uwagę. Co by było, gdyby zmodyfikowano groby na Rossie na Litwie, na Powązkach w Warszawie. Te cmentarze by straciły to, co niepowtarzalne. To jednak moje zdanie, a szanuję poglądy wszystkich myślących inaczej.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 gru 2016, 23:19 
Offline
Użytkownik
Użytkownik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 gru 2013, 19:22
Posty: 1528
Lokalizacja: Hajduki
Ecik zgadzam się z Tobą,przede wszystkim były rozpoznawalne,rzucały się w oczy i wiadomo było że powstańczy nagrobek.
Skoro o tym mówimy to jeszcze jeden przykład z Chropaczowa,dwa nagrobki powstańcze.
Pierwszy to Rafał Czopik z powodu pisowni nazwiska występujące w niewielkich zmianach,aczkolwiek w takim wypadkach dość istotne.Ale jest wymieniany jako Rafał Copik w książce Brzozowskiego i to powinien być ten Rafał.Był dowódcą oddziału powstańczego,pochodził z Lipin zginął podczas walk z Grenschutzem stacjonującym na kop. Schlesien" na odcinku drogi między Chropaczowem a Lipinami dnia 18.VIII.1919 r.
Załącznik:
DSCN0116.JPG
DSCN0116.JPG [ 254.45 KiB | Przeglądany 34393 razy ]

Ale bardzo mnie intryguje ten za nim
Załącznik:
DSCN0113.JPG
DSCN0113.JPG [ 238.55 KiB | Przeglądany 34393 razy ]

Załącznik:
DSCN0115.JPG
DSCN0115.JPG [ 190.77 KiB | Przeglądany 34393 razy ]

Mam pewne podejrzenie,skojarzenie,kto tam spoczywa i jeśli go też przerobią a pozbawią dat życia będzie problem.Ale wg. mnie to jest Ludwik Sowa z Lubecka,brak dat życia a który widnieje na pomniku z Parku Heilo
Załącznik:
S7309143.JPG
S7309143.JPG [ 223.57 KiB | Przeglądany 33785 razy ]

tylko nigdzie nie ma wzmianki o nim,a Paweł Biernot (26.VII.1899) był z Szarlocińca i poległ pod Lipinami w I powstaniu 19.VIII.1919 jego raczej trza by było tam szukać.
Jeden pomnik ku czci powstańców w jakiś tam sposób "rozszyfrowany".
Czyżby Świony robiły jakąś akcję jak z pomnikiem na ul. Cmentarnej? Tutejsze władze już miały "świetny" pomysł z tablicami pamiątkowymi z osławionego pleksiglasu których najpierw nie widać,a po jakimś czasie nie bardzo da się przeczytać.Może staraczy pomysłów powiedzmy nowatorskich. :koniczyna:

_________________
[*] http://www.youtube.com/watch?v=4Fx4mshinO0 [*]


Ostatnio zmieniony 24 sty 2017, 17:53 przez Hajduk, łącznie zmieniany 2 razy

Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 gru 2016, 8:34 
Offline
Użytkownik
Użytkownik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 gru 2013, 16:23
Posty: 268
Może zapytać w kancelarii parafialnej. Ksiądz proboszcz Pluta jest bardzo życzliwy.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 68 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group